Wino z truskawek

Truskawkowe wino jest pyszne i przepięknie pachnie. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane. Truskawki w sezonie kosztują niewiele i można z nich zrobić bardzo wiele produktów, do jedzenia i picia na długie jesienno – zimowe wieczory. Zatem, jak zrobić wyśmienite wino z truskawek?

Co będzie Ci potrzebne?

  • Zaopatrz się w około 16 – 17 kilogramów truskawek. Powinny być dojrzałe i dorodne. Dzięki temu Twój trunek nie będzie miał sobie równych. Dojrzałe owoce dają słodki smak.
  •  Musisz kupić około 6 kilogramów cukru.
  • Potrzebne będą Co drożdże winiarskie. Nie możesz stosować innego rodzaju drożdży, bo wino nie będzie fermentowało jak należy. Istnieją także przepisy na wino bez użycia drożdży, ale w tym przypadku chodzi o wytworzenie prawdziwego napoju alkoholowego.
  • Nie zapomnij o pożywce.
  • Potrzebujesz także akcesoriów w postaci gąsiora, rurki fermentacyjnej, korka do butli i wężyka do zlewania wina oraz szklanych butelek zaopatrzonymi w korki.

Robimy wino z truskawek krok po kroku:

  1. Truskawki dokładnie obierz z szypułek, wyrzuć nadgniłe lub psujące się owoce. Umyj je i odsącz przy pomocy dużego sita.
  2. Owoce możesz podnieść lub zmielić. Nie używaj natomiast blendera, ponieważ rozdusisz przy okazji pestki, co bardzo niekorzystnie wpływa na smak wina. Stanie się ono gorzkie i niesmaczne.
  3. Rozdrobnione truskawki wsyp do pojemnika fermentacyjnego. Po jakimś czasie odfiltruj owoce a wino przelej do gąsiora.
  4. Przygotuj syrop cukrowy, który dodasz równocześnie z kwaskiem cytrynowym. Jeśli zapomnisz o dodaniu kwasku wino nie będzie prawie w ogóle kwaskowate oraz straci piękny czerwony kolor i będzie mętne. Aby przygotować syrop cukrowy należy rozpuścić w czterech litrach gorącej wody, 3 kilogramy cukru i odstawić do przestudzenia.
  5. Następnie przyszykuj drożdże według informacji na opakowaniu i po 3 do 5 dniach wlej razem z syropem cukrowym i kwaskiem cytrynowym do moszczu.
  6. Wszystko starannie wymieszaj i nastaw. W dalszej kolejności musisz zamknąć pojemnik z rurką fermentacyjną.
  7.  Po kilku tygodniach gdy zauważysz, jak dwutlenek węgla wypycha rurkę fermentacyjną, Twoje wino z truskawek jest gotowe do tego, abyś je przelał do butelek. Kiedy to zrobisz, daj jeszcze poleżakować Twojemu napitkowi i odstaw zakorkowane butelki do pomieszczenia, gdzie temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza.

Z czym podawać wino truskawkowe?

Jest doskonale do lekko kwaskowatych kruszonek, jabłeczników oraz innych niezbyt słodkich deserów. Doskonale rozgrzewa. Kieliszek takiego wina tuż po spacerze na siarczystymi mrozie zapobiegnie przeziębieniu i grypie.

Dodaj komentarz