Wino rabarbarowe

Rabarbar charakteryzujący się kwaskowym smakiem, idealnie nadaje się do przygotowywania kompotów. Sprawdza się również jako dodatek do ciast. Jest też dobrym surowcem do wytwarzania win owocowych. Wino z rabarbaru najlepiej uzyskiwać jako słodkie bądź półsłodkie.

Ze względu na to, że rabarbar zawiera szkodliwy dla człowieka kwas szczawiowy należy wytrącać go z moszczu za pomocą węglanu wapnia, czyli kredy.

W celu przygotowania 10 litrów nastawu potrzebne nam będzie 5 kg łodyg o czerwonym zabarwieniu. Te są lepszej jakości od zielonych (1 kg rabarbaru na 2 litry nastawu). Łodygi myjemy i kroimy w drobną kostkę. Dolewamy 2,5 l wody i dodajemy 7,5 g sproszkowanej kredy i gotujemy na spokojnym ogniu. Po ostygnięciu dodajemy 1,5 l wody i odstawiamy w chłodne miejsce na 3 dni mieszając co pewien czas. Następnie miazgę należy odcisnąć, a do otrzymanego moszczu dodać 10g kwasu cytrynowego, matkę drożdżową oraz pożywkę dla drożdży. Aby uzyskać wino o mocy 13% na każdy litr nastawu trzeba dodać 220g cukru, czyli 2,2 kg na całe 10 l.

Podczas fermentowania z dodana wcześniej kreda łączy się z kwasem szczawiowym i opadając na dno w postaci szczawianu wapnia pełni dodatkowo rolę środka klarującego.

 

Przepis zaczerpnięty z książki Jana Cieślaka „Domowy wyrób win”

 

 

Udostępnij to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *